بوتاکس

بوتاکس در واقع تزریقاتی است از سم بوتولینوم که برای جلوگیری از حرکت عضله برای مدت محدودی استفاده میشود. این شات ها اغلب برای صاف کردن چین و چروک های صورت استفاده می شود. آنها همچنین برای درمان اسپاسم گردن، تعریق، مثانه بیش فعال، تنبلی چشم و سایر بیماری ها استفاده می شوند. تزریق بوتاکس همچنین ممکن است به پیشگیری از میگرن کمک کند.
داروی تزریق بوتاکس از همان سمی ساخته می شود که باعث ایجاد نوعی مسمومیت غذایی به نام بوتولیسم می شود. اما نوع سم بوتولینوم تصفیه شده که توسط مطب ها و کلینیک های دارای مجوز استفاده می شود، استانداردهای کنترل پزشکی را دارد. این استانداردها توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است. در کل، سموم باکتریایی که برای اهداف پزشکی استفاده می شوند، در صورت استفاده صحیح مضر نیستند.

بوتاکس

کاربرد بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس سیگنال‌های شیمیایی خاصی را که از طریق اعصاب باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شوند، مسدود می‌کند. رایج ترین کاربرد این تزریق ها شل کردن ماهیچه هایی است که باعث ایجاد خطوط اخم و سایر چین و چروک های صورت می شود.
تزریق بوتاکس برای کاهش علائم برخی از بیماری ها نیز استفاده می شود. البته اینیک درمان نیست. نمونه هایی از مشکلاتی که ممکن است با تزریق بوتاکس درمان شوند عبارتند از:
اسپاسم گردن: در این وضعیت دردناک، عضلات گردن به شکلی کنترل نشده منقبض می شوند. این باعث می شود که سر دریک موقعیت ناراحت کننده بپیچد. این بیماری همچنین دیستونیگردنی نامیده می شود.
سایر اسپاسم های عضلانی فلج مغزی و سایر شرایط سیستم عصبی می تواند باعث کشش اندام ها به سمت مرکز بدن شود. اسپاسم عضلانیحتی می تواند باعث انقباض چشم شود.
تنبلی چشم: شایع ترین علت تنبلی چشم، عدم تعادل در ماهیچه هایی است که در حرکت چشم نقش دارند. تنبلی چشم را چشم های ضربدری نیز می نامند.
تعریق: بوتاکس ممکن است در شرایطی که در آن افراد حتی زمانی که گرم نیستند،زیاد عرق می کنند استفاده می شود. به آن تعریق بیش از حد یا هیپرهیدروزیس می گویند.
میگرن: تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش دفعات ابتلا به میگرن کمک کند. این درمان عمدتا برای افرادی که 15 روز یا بیشتر در ماه سردرد دارند استفاده می شود. هنگامی که شما اغلب دچار سردردهای شدید می شوید، این وضعیت میگرن مزمن نامیده می شود. برای حفظ فواید، تقریباً هر سه ماه یکبار نیاز به درمان است.
مشکلات مثانه: تزریق بوتاکس همچنین می تواند به کاهش بی اختیاری ادرار ناشی از مثانه بیش فعال کمک کند.

کاربرد بوتاکس

فواید بوتاکس چیست؟

خاصیت جوانسازی:بوتاکس گزینه خوبی برای پیشگیری و کاهش چین و چروک های پویا روی صورت شماست. بوتاکس با کاهش پاسخگویی عضلات صورت به حفظ ظاهری جوان‌تر کمک می‌کند. با این حال، از آنجایی که سم بوتولینوم روی اعصاب زیر پوست شما کار می کند، هیچ فایده مستقیمی برای کیفیت پوست شما وجود ندارد.

تجربه شخصی من از بوتاکس

من همیشه می گفتم که بوتاکس نمی زنم. این روش به نظرم بیهوده و تهاجمی بود و می گفتم نمی خواهم این سم کشنده را وارد بدنم کنم.
اگرچه بوتاکس آرایشی از سال 2002 توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است، اما نظرم این بود که این یک عمل زیبایی افراطی است. اما شما فقط زمانی که صاحب پوستی صاف و نرم یک انسان20 ساله هستید،می توانید اینگونه نظرات ضد بوتاکس داشته باشید.
در نیمه دوم 20 سالگی ام، به تدریج لحنم را تغییر دادم. و دوست داشتم بوتاکس را امتحان کنم. این طور نیست که نخواهم پیر شوم یابخواهم کوچکتر از سنی که هستم به نظر برسم.اما اخیراً، هر بار که عکسی از خودم می‌دیدم، نمی‌توانستم متوجه «یازده‌»ی که بین ابروهایم فرو رفته بودند نباشم. این حصار کوچک که روی صورتم فرو رفته بود، باعث شده بود که عصبانی به نظر برسم.
با دانستن اینکه چند تزریق بوتاکس می تواند به این مشکل کمک کند، تصمیم گرفتم که بوتاکس را امتحان کنم.
و اکنون که این کار را انجام دادم، در کل از تجربه خود راضی هستم. با این حال، چیزهایی وجود دارد که من قطعاً قبل از اولین تزریق بوتاکس در مورد آنها بی اطلاع بودم.

بوتاکس

اگر به فکر تزریق بوتاکس هستید،موارد زیر را در نظر بگیرید

1. بوتاکس در واقع چین و چروک ها را پاک نمی کند
البته که بوتاکسدرمانی برای چین و چروک ها و خطوط ریز است، من تصور می کردم که چین و چروک ها را از صورتم پاک می کند اما همانطور که میدانید، برای اکثر بیماران، بوتاکس بیشتر پیشگیرانه است تا ترمیمی. ماده فعال آن ماهیچه‌های صورت را منجمد می‌کند تا از انقباض آن‌ها به گونه‌ای که خطوط و چین و چروک‌ها را عمیق‌تر می‌کند، جلوگیری کند.
خط اخم و یا چین و چروک عمیق با بوتاکس از بین نمی رود. در نظر داشته باشید که بوتاکس آهن نیست.
بنابراین، هر چه زودتر بوتاکس را انجام دهید، اثرات پیشگیرانه آن بیشتر می شود – از این رو روند تزریق بوتاکس در اوایل دهه 20 به شما توصیه می شود.
2. اثر بوتاکس موقتی است (موقتی تر از آنچه فکر می کردم)
با دانش محدودی که در مورد بوتاکس داشتم، تصور می‌کردم که اثرات معجزه آسای آن برای مدت نامحدودی باقی خواهد ماند. اما اینطور نیست.مدت زمان متوسط بوتاکس برای خطوط بین ابرو، پیشانی و پنجه کلاغی های جانبی تقریباًچهار تا پنج ماه است. و عوامل خاصینیز وجود دارد که ممکن است بوتاکس را سریعتر محو کند. بعنوان مثال در افرادی که زیاد ورزش می‌کنندیا بسیار پرحرف هستند بوتاکس تقریبا سه ماه دوام می آورد.  

اثر بوتاکس موقتی است
 

3. درد دارد (حداقل برای مدتی)
ممکن است تجربه شما متفاوت باشدامابه نظر من تزریقبوتاکس بیشتراز نیش سوزنی "نیش پشه" است که انتظار داشتم. اما با وجود کیسهیخ روی سرم، درد تا حد زیادی تسکین پیدا کرد.
همچنین برای صدایی که سرنگ ایجاد می‌کرد، وقتی محتویاتش را داخل پوستم تزریق می کرد، آماده نبودم. با این حال خوشبختانه، اینصدا فقط چند ثانیه طول کشید.
4. کارهای خاصی وجود دارد که نمی توانید بعد از آن انجام دهید
5. هزینه

اگرچه تزریق بوتاکس مطمئناً هزینه بر است، اما خیلی بهتر از آن است که بخواهم در چند سال آینده هزینه های گزاف جراحی را پرداخت کنم.

موارد ممنوع برای تزریق بوتاکس چیست؟

- افرادی که به انواع بیماری های دیستروفی عضلانی دچار هستند.
- افرادی که ام اس دارند.
- افرادی که در عضلات پیشانی ضعف دارند و بطور کلی تمام افرادی که دارای بیماری هایی هستند - که بر روی عضلات و اعصاب تاثیر مستقیم میگذارد
- حاملگی و شیردهی (برخی مادران شیرده تحت شرایطی می توانند بوتاکس تزریق کنند. برای اطلاعات بیشتر با شماره ی 09356748492 تماس بگیرید.)
- عفونت فعال در محل تزریق
- واکسیناسیون در دو هفته اخیر
- سن کمتر از 18 و بالاتر از 70 سال
- بیماری های قلبی و عروقی
- آسم یا آنفیزم
- اختلال انعقاد
- دشواری در بلع
- دشواری در کنترل مثانه

موارد ممنوع برای تزریق بوتاکس

عوارض و خطرات بوتاکس

تزریق بوتاکس معمولاً زمانی بی خطر است که تحت مراقبت یکپزشک انجام شود. این روش می تواند منجر به نتایج ناخواسته شود یا حتی اگر اشتباه انجام شود باعث آسیب شود. عوارض جانبی احتمالی و نتایج ناخواسته عبارتند از:
درد، تورم یا کبودی در محل تزریق.
سردردیا علائم شبیه آنفولانزا.
افتادگی پلک یا ابروهای کج.
لبخند کج یا آب دهان (در صورتیکه اطراف دهان تزریق شود)
اشکیا خشکی چشم.
عفونت در محل تزریق.
به ندرت، دارو ممکن است به نقاطی از بدن که قرار نیست برود پخش شود. که اگر برود در آنجا می تواند علائم ایجاد کند.

عوارض و خطرات بوتاکس

اگر ساعت ها یا هفته ها پس از انجام هر یک از علائم زیر را داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:
ضعف عضلانی.
مشکلات بینایی
مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن.
مشکلات تنفسی.
واکنش آلرژیک.
از دست دادن کنترل مثانه.
بطورکلی، تزریق بوتاکس در صورت باردارییا شیردهی توصیه نمیشود.

تزریق بوتاکس چگونه است

تزریق بوتاکس معمولا در مطب انجام می شود. پزشک شما از یک سوزن نازک برای تزریق مقادیر کمی سم بوتولینوم به پوست یا عضلات شما استفاده می کند. مقدار تزریق به اندازه ناحیه درمان و موارد دیگر بستگی دارد.
سم بوتولینوم به دو شکل موجود است:
نوع A. نوع A عمدتا برای درمان چین و چروک صورت استفاده می شود. محصولات نوع A عبارتند ازمصپورت، دیسپورت، دیستون، نابوتا و ...
نوع B. نوع B اغلب اولین انتخاب برای درمان مخصوصا در مان اسپاسم گردن است. به عنوان ریمابوتولینومتوکسین B (Myobloc) فروخته می شود.

نواحی تزریق بوتاکس

بوتاکس را می توان در نواحی معمولی مانند چین و چروک های پیشانی،محل خطوط پنجه کلاغی، خطوط اخم برای رفع چین و چروک. در ماهیچه مستر برای زاویه دار کردن صورت و بالای لب برای اصلاح فرم لبخند و زیر بغل و کف دست برای درمان تعریق بیش از حد تزریق کرد.
همچنین بوتاکس را می توان به روش مزوتراپی به گونه ای تزریق کرد که اثر جوانسازی آن دوبرابر شود. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09356748492 تماس بگیرید.

قبل از بوتاکس

اینکه کدام نوع تزریقبوتاکس برای شما مناسب است به نیاز و شرایط شما بستگی دارد. با پزشک خود در مورد درمان مناسب خود صحبت کنید.
اگر در چهار ماه گذشته هر نوع تزریق بوتاکس را انجام داده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 همچنین در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد چند روز قبل از تزریق، مصرف آنها را متوقف کنید تا خطر خونریزییا کبودی کاهش یابد.
اکثر افراد در طول عمل درد زیادی احساس نمی کنند. اما ممکن است بخواهید پوست خود را از قبل بی حس کنید، به خصوص اگر کف دست یا پاهای شما برای تعریق شدید درمان می شوند.
اگر بیماری خاصی دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
درصورتیکه مستعد تبخال هستید قبل از تزریق بوتاکس پزشک خود را از این مسئله آگاه کنید.

قبل از بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس

از تابش مستقیم نورخورشید و حرارت زیاد دور باشید.
ماساژ و تزریق در محل تزریق انجام ندهید.
از ورزش یا کار سنگین خودداری نمایید.
از خم شدن طولانی و خوابیدن به شکم خودداری کنید.
حداقل 3 تا 4 ساعت دراز نکشید.
خواندن نماز یا کارهای معمولی روزمره مشکلی ایجاد نمی کند.
کمپرس یخ بدون فشار مجاز است هرچند نمی شود.
شستشوی صورت یا حمام با آب ولرم بدون اشکال است.
انجام تاتو یا جراحی پلک یا کاشت ابرو با فاصله حداقل دو هفته از انجام بوتاکس باشد.
کبودی یا تورم مختصر نیاز به درمان نداشته و فقط با کمپرس سرد بهبود می یابند.
تمام مشکلات بوتاکس با گذشت زمان رفع خواهند شد. نگران نشوید.
برخی افراد دچار سردرد می شوند که می توانند از مسکن های معمولی استفاده کنند.

مراقبت های بعد از بوتاکس

نتیجه بوتاکس

تزریق بوتاکس معمولاً 1 تا 3 روز پس از درمان شروع به کار می کند، اگرچه ممکن است یکتا دو هفته طول بکشد تا نتایج کامل را مشاهده کنید. همه افراد نتایج قابل مشاهده یا تسکین علائم را ندارند.
بعد از تزریق تا دو هفته قرینه نبودن یا حرکت های کوچکیا بالا بردن و پایین بردن ابروها طبیعی هستند.
بسته به مشکل تحت درمان، اثر بوتاکس ممکن است 3 تا 4 ماه باقی بماند. برای حفظ اثر، احتمالاً به تزریق‌های پی‌گیری منظم با فاصله حداقل سه ماه و حداکثر 6 ماه نیاز خواهید داشت.

هزینه بوتاکس

هزینه بوتاکس با توجه به زیبایی بودن یا درمانی بودن کیس و همچنین تعداد نواحی تزریق متفاوت است. برای اطلاع از نوع و هزینه بوتاکس با شماره 09356748492 تماس بگیرید.

سوالات متداول

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟
به طور کلی، بوتاکس 4-5 ماه ماندگاری دارد. مطمئناً مراجعینی هستند که بوتاکس در بدن آن ها، در محدوده 4-6 ماهه، یا کوتاه‌تر، در محدوده 2 ماهه، ماندگار است. همچنین معمولاً افرادی که برای اولین بار مراجعه می کنند متوجه می شوند که اثر بوتاکس ممکن است در ابتدا به این اندازه ماندگار نباشد اما بعد از درمان دوم ماندگارتر است.
با قطع بوتاکس چه اتفاقی می افتد؟
هنگامی که بوتاکس از بین برود، پوست شما در نهایت به حالت اولیهیا ظاهر طبیعی پوست تان برمی گردد. اگرچه ممکن است تصورکنید که چین و چروک های شما بدتر از قبل شده اند، اما در حقیقت اینطور نیست و دلیل آن این است که احتمالاً فراموش کرده اید که با چین و چروک های طبیعی خود چه شکلی به نظر می رسیدید.
بوتاکس شما را 10 سال جوان تر نشان می دهد؟
بله. به همین دلیل است که میلیون ها نفر در سال به دنبال پاک کردن چین و چروک از طریق تزریق بوتاکس هستند. تزریق بوتاکس 10 دقیقه ای است که می تواند شما را 10 سال جوان تر نشان دهد.
چگونه بفهمیم کسی بوتاکس دارد؟
فقدان خطوط ریز و چین و چروک. یکی از بارزترین نشانه هایی که نشان می دهد ممکن است فردی بوتاکس داشته باشد، به خصوص در مناطقی که این خطوط شایع هستند. ...
حرکات محدود صورت ...
پیشانی صاف و براق.
آیا بعد از قطع بوتاکس سریعتر پیر می شوید؟
خیر. حتی بعد از اینکه استفاده از بوتاکس را متوقف کنید، همچنان جوانتر از آنچه که هرگز بوتاکس نکرده بودید به نظر می رسید. یک مطالعه روی دوقلوها نشان داد که استفاده طولانی مدت بوتاکس منجر به چین و چروک های کمتر در دراز مدت می شود و به طور موثر روند پیری را کند می کند.

بوتاکس
 

اگر بوتاکس بزنم شوهرم متوجه می شود؟
بنابراین به طور خلاصه، مردها واقعاً زیاد متوجه نمی شوند، بنابراین می توانید مطمئن باشید که اگر می خواهید بوتاکس خود را از شوهرتان مخفی نگه دارید، می توانید این کار را انجام دهید.
بعد از 20 سال بوتاکس چه اتفاقی می افتد؟
معمولاً اگر درمان بوتاکس شما در اوایل دهه 20 زندگی شما شروع شده باشد، ممکن است آتروفی بیشتری در عضله ایجاد شود که می تواند به صورت پوست نازک تر دیده شود، این به خصوص در پیشانی قابل مشاهده است." با این حال، این می تواند به دلیل تحلیل استخوان و کاهش چربی باشد که بخشی از روند طبیعی پیری است.
آیا بوتاکس دردناک است؟
ممکن است یک لحظه کوتاه ناراحتی وجود داشته باشد، اما تزریق بوتاکس معمولاً با یک سوزن بسیار کوچک انجام می شود. برخی از بیماران احساس سوزش می کنند، بنابراین درد بوتاکس ناشی از تزریق است اما خود ماده بوتاکس دردناک نیست.
بوتاکس یک بار در سال خوب است؟
در برخی از افراد اثرات بوتاکس ماندگارتر است و تنها یکیا دو بار در سال به آن نیاز دارند. اما معمولا این برای کسانی که در سال اول درمان خود هستند نسبتاً نادر است، داشتن متابولیسم کند یکی از عواملی است که می‌تواند در این بازه زمانی طولانی‌تر نقش داشته باشد.
آیا بوتاکس می تواند طبیعی به نظر برسد؟
در کلینیک آسمانه تزریق بوتاکس کاملا طبیعی انجام می شود، درحالیکه ظاهری زیباتر و بدون چین و چروک خواهید داشت یک ظاهر غیرطبیعی و یخ زده را تجربه نخواهید کرد.

من 17 سال دارم، می تونم بوتاکس انجام بدم؟
متاسفانه خیر، تزریق بوتاکس برای زیر 18 و بالای 75 سال مجاز نیست.
ده روز قبل بوتاکس انجام دادم اما هنوز می تونم اخم کنم، فکر کنم اثر نکرده، باید چه کار کنم؟
جای نگرانی نیست، تاثیر بوتاکس تا دو هفته بعد از تزریق نمایان می شود.
دسترسی سریع
اطلاعات تماس با ما

پاسداران، خیابان دولت (یوسف کلاهدوز)، بعد از اختیاریه، ابتدای کوچه زنجانپور، پلاک 1، طبقه اول، واحد 2. 

09356748492 واتساپ و تلگرام

09356748493

clinic.asemane@

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کلینیک زیبایی آسمانه می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح